Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá 8-17, So 8-11)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Shop Roku 2022

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jízdní kola
  4. Jaké vybrat jízdní kolo

Jaké vybrat jízdní kolo

jak vybrat kolo

Chcete si koupit jízdní kolo a nejste si jistí, jaký typ jízdního kola vybrat? Máme pro vás pár rad, které vám pomůžou vybrat jízdní kolo.

Před nákupem jízdního kola je nutné si ujasnit několik kritérií.

  • První co si je potřeba ujasnit při výběru kola je, jakým terénem se budete převážně pohybovat, a jestli budete na kole jezdit výlety nebo hltat závodní kilometry. Neexistuje 100% univerzální kolo, které by zvládlo všechno, každé kolo je vhodné pro určitý typ terénu a je nutné vše pečlivě zvažovat.
  • Zvolený typ jízdního kola i jeho kvalita a cena by měla být vždy odrazem předpokládaných ročních ujetých kilometrů, stylu jízdy a převažujícímu terénu.
 

Jak vybrat horské kolo

Horské kolo mtb
Horské kolo je primárně určeno do náročnějšího a nerovného terénu jako jsou lesní a polní cesty až po náročně sjezdy a v dnešní době oblíbené traily. Horské kolo je vybaveno širšími plášti s hrubým vzorkem, díky tomu je dosaženo dobrého záběru i na kluzkém povrchu.
Nejvíce rozšířená jsou horská kola s pevným rámem a odpruženou vidlicí, tyto kola jsou lehčí, rychlejší a pro rekreační a sportovní cyklisty i cenově dostupné. Celoodpružené kolo umožňuje frekvenčně šlapat i na nerovném povrchu a tím zvládnout náročnější sjezdy a výjezdy. 
Dámské horské kolo bylo vyvinuto speciálně pro anatomii ženského těla.

 

Průměr kola

Jaký vybrat průměr horského kola

29" horská kola  

Horské kolo s průměrem kol 29" má lepší průchodnost terénem, kde větší průměr kol usnadňuje překonávání překážek, snadněji udržuje rychlost, lépe tlumí nárazy, má větší kontaktní plochu a tím větší přilnavost v zatáčkách. Kola s 29“ průměrem jsou nejvíce rozšířené a oblíbené i proto že se s nimi dá jet dobře i po asfaltové cestě. Dnes asi nejprodávanější kola.

27,5" horská kola

Horské kolo 27,5" kombinuje výhody jízdních kol 26“ a 29“. Kolo nabízí lepší průchodnost horským a náročným terénem oproti kolům 29" a nabízí větší rychlost než horská kola 26". 

Tyto kola by jsme doporučili spíše menším jezdcům kdy pro ně bude kolo lépe ovladatelné.

26" horská kola  

jsou určena pro méně náročné horské terény a nezpevněné cyklistické cesty. Dnes jsou už spíše považována za dětská kola.

 
 

Krosové a trekingové kolo

Krosové kolo
 
Krosové kolo spojuje výhody silničního a horského kola. Ideální volba pro ty kteří chtějí jezdit po silnici ale i v méně náročném terénu jako jsou polní a lesní cesty. Kolo je vhodné na každodenní ježdění (do práce, školy ….) i občasné vyjížďky do přírody třeba i s rodinou.
Jezdec má vzpřímenější (turistický) posed, 28" kola a univerzální dezén plášťů, který umožňuje rychlejší jízdu po asfaltových silnicích ale dobrý záběr na prašné cestě.
 
Trekingové kolo mívá komfortnější geometrii rámu a je vybaveno blatníky, osvětlením, stojánkem a nosičem (krosové kolo je připraveno na montáž těchto doplňků, můžete si vybrat dle vašeho přání). Krosové kolo má sportovnější geometrii rámu a je to velmi rozšířená kategorie jízdních kol
Pro ženy a ty co chtějí nižší vrchní trubku rámu pro lepší nalézání je určeno dámské kolo. Obecně platí že pánské krosové kolo je určeno i pro ženy které chtějí sportovnější kolo.
Nabídka krosových kol

 

Městké kolo

Městské kolo
 
Městké koloje určené pro jízdu na rovinatém a pevném terénu. Druhou možností pro rekreační projížďku na kole můžou být trekingová kola. Tyto kola jsou vhodná na asfaltové cesty, zpevněné cyklistické cesty a na ježdění po veřejných městských komunikacích. Kola jsou vybavena některými doplňky jako jsou blatníky, stojánek, světla, zvonek či nosič.
Nabídka městkých kol

 

Silniční kolo

Silniční kolo
Silniční kolo je určeno výhradně pro jízdu na zpevněných cestách, konstrukce silničního kola je zaměřena na aerodynamický sportovní posed, minimální valivý odpor a dokonalý přenos sil.
Kolo doplňují jen nejnutnějšími komponenty a jeho řadící systém je zaměřený na rychlost, proto i jejich váha je nejnižší ze všech typů kol.
Nabídka silničních kol

 

Elektrokolo

Elektrokolo je vhodné nejenom pro seniory ale i pro ty kteří si chtějí usnadnit jízdů na koleudržet krok s fyzicky zdatnějšími partnery a kamarády. Doprava do práce městem je rychlejší než hromadnou dopravou, jste ohleduplní k přírodě a po delší vyjížďce dojedete příjemně unavení (ne vyřízení).
Elektrokola jsou navržena tak, abyste se dostali snadněji dále. Vhodné elektrokolo vybírejte podle způsobu využití, požadovaného dojezdu a náročnosti terénu.
Nabídka elektrokol
 
 
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Cyklistické novinky do e-mailu
Mějte aktuální informace o novinkách a akcích ze světa cyklistiky.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz