Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá 8-17, So 8-11)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Shop Roku 2022

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jízdní kola
  4. Jaké vybrat sluneční brýle na kolo
09.03.2023
Jízdní kola

Jaké vybrat sluneční brýle na kolo

Sluneční brýle chrání váš zrak před UV zářením, nečistotami i dotěrným hmyzem nejen na kole ale i při běhání, jízdě autem a dalších sportovních aktivitách.  
 
Brýle vybírejte ideálně podle podmínek za kterých je budete používat, jestli chcete chránit oči před vysokým slunečním zářením, mít oči chráněny i za snížené viditelnosti nebo jen jako módní doplněk. Sluneční brýle mívají i speciální vlastnosti jako třeba polarizační nebo fotochromatická (samozatmavovací) sklíčka. 

Brýle na kolo  

Ochrana před UV zářením 

Sluneční brýle by měly mít UV filtr 400, který nepropouští záření vlnové délky nižší než 400 nanometrů. Tento filtr vám zaručí ochranu proti veškerému škodlivému neviditelnému UV záření (ultrafialové). 

Sluneční brýle

 

 

Zbarvení skel 

Tónování nebo také zatmavení skel hraje podstatnou roli v propouštění slunečního jasu. A právě díky tomuto řazení si můžete vybrat brýle jak rozjasňující nebo silně tlumící, které se hodí například na ledovce či do jiných extrémních okolností. Pamatujte ale na to, že skla by měla být tónová tak, aby zachovala barevné vidění. 

Pro lepší orientaci se sportovní sluneční brýle dělí podle světelné propustnosti do několika kategorií. 

S0 – Světelná propustnost 80-10% 

Brýle jsou čiré. Vhodné jako sportovní ochranné brýle proti větru, nečistotám. Nechrání proti slunci. 

 

S1 – Světelná propustnost 43-80% 

Lehce zabarvená skla. Často bývají žlutá či oranžová. Jejich nejvyhledávanější vlastnost je rozjasňovaní okolí. Vhodná na podzim a v zimě, za tmy. 

 

S2 – Světelná propustnost 18-43% 

Patří mezi klasické sluneční faktory, i když světlejší. Slouží častěji jako módní doplněk než jako sportovní pomůcka. Vhodná na jaře a na podzim. Jsou vhodná do auta díky vyvážeností při přejíždění ze slunce do stínu. 

 

S3 – Světelná propustnost 8-18% 

Nejtypičtější sluneční faktor. Vhodné do léta díky poměrně velkému zatmavení. Nevhodné na nošení při šeru či horší viditelnosti. Vhodné na sporty s potřebou dobré viditelnosti za přímého svitu. 

 

S4 – Světelná propustnost 3-8% 

Speciální velmi tmavé brýle do extrémnějších podmínek. Na pouště či na ledovec, tento povrch totiž disponuje velkým množstvím odrazivých ploch. Tato skla se nesmějí používat při řízení automobilu! 

 

Polarizační brýle  Polarizační brýle 

Polarizační brýle minimalizují odlesk slunečních paprsků a tím snižují riziko oslnění. Vidění přes polarizační brýle je pohodlné a kontrastní, bez nepříjemného oslnění, ulevují unaveným očím a filtr přináší vynikající vnímání barev. Brýle odstraňují nepříjemné odlesky od oslnivých ploch jako je vozovka po dešti, hladiny vody, lesknoucí se okna nebo jiné předměty pod odrazem slunce. 

Polarizační brýle oceníte zejména při sportu, řízení a rybaření.U řidičů minimalizují možnost oslnění v momentech, kdy potřebují vidět na vozovku. Rybáři je zase ocení při pohledu na vodní hladinu, kdy jim filtr odstraní odlesk a oni tak mohou lépe vidět ryby a podobně. 

 

Důvody, proč sáhnout po polarizačních brýlích: 

  • Polarizační čočky zvyšují ostrost vidění, objekty se zdají jasnější a jemnější. Zlepšují vnímavost barevného spektra. 
  • Polarizační brýle lze používat po celý rok. Používají je především řidiči, lyžaři, cyklisti, rybáři, ale i jiní sportovci, kteří přicházejí do styku se sluncem. 
  • Polarizační brýle výrazně zvyšují bezpečnost při řízení automobilu, ale i jízdě na kole či lyžích. 
  • Velice vhodné jsou pro rybáře, protože odstraňují odlesky od hladiny. Brýle pro rybáře mají navíc široké stranice, které brání bočnímu oslnění. 
  • Polarizační brýle chrání zrak před nadměrným zářením, snižují námahu oka a působí tak jako prevence různých onemocnění očí a zraku. 
Vybrat z nabídky

 

 

Samozatmavovací brýle  Fotochromatické samozatmavovací brýle 

Modely označené photochromic jsou vybaveny samozabarvovacími čočkami, které se ztmavují podle intenzity slunečního záření z kategorie 1 až do kategorie 3 podle aktuálních klimatických podmínek. 

Vybrat z nabídky

 

 

Další technologie používané na brýlích: 

Pružný materiál  Grilamid TR90 

Brýle označené TR 90 mají rám vyrobený z Grilamidu. Grilamid TR 90 je velmi lehký, pružný a odolný polyamid, který svými vlastnostmi předčí klasický polykarbonát nebo nylon a zásadním způsobem ovlivňuje komfort, bezpečnost a odolnost brýlí. 

 

Vysoké vidění  HD Lens 

Technologie HD Lens využívá krystaly v čočkách k vytvoření neuvěřitelné viditelnosti a kontrastu ve vysokém rozlišení. Je tak zárukou křišťálově čistého vidění za všech světelných podmínek. 

Čisté vidění brýlí

 

Nastavitelný nosník brýlí  Ergonomicnose 

Nastavitelné uchycení nosu, které si upravíte přesně do tvaru, který vám bude nejvíce vyhovovat. 

 

Nastaví nožiček brýlí  Adjustable 

Tato technologie umožňuje nastavování nožiček brýlí na úhly, které pro vás budou nejpříjemnější. 

Nastavitelné nožičky brýlí

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Cyklistické novinky do e-mailu
Mějte aktuální informace o novinkách a akcích ze světa cyklistiky.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz