- Štítky blogu
- poradna
- komponenty na kolo
- jízdní kola
- recenze
- servis
- elektrokola
- doplňky
Jak vybrat hokejku na hokej
Zvolení správné hokejky je bezesporu jedna z nejdůležitějších věcí pro každého hokejistu. I ten nejlepší hokejista musí mít správně zvolenu hokejku aby mohl ovládat puk jak potřebuje.
Základ při výběru hokejky
- Strana hokejky
- Délka hokejky
- Zahnutí čepele
- Tvrdost hokejky
- Materiál
1. Strana hokejky
Jako první a nejdůležitější co je potřeba si určit je strana zahnutí čepele. Stranu určíte podle toho jakou ruku máte při držení hokejky níže, pokud máte níže levou ruku volte "levá", pokud pravou volte "pravá".
2. Délka hokejky
Dalším důležitým aspektem je délka hokejky. Obecně platí že délka hokejky by měla být pod bradu hokejisty pokud stojí na bruslích a nebo pod nos pokud je bez bruslí.
Kratší nebo delší hokejka je potom na individuální potřebě každého hráče.
3. Zahnutí čepele
Každá hokejka má různé zahnutí čepele, pokud jste zvyklí na nějaké zahnutí tak jiné pro vás bude znamenat problém při nahrávkách a při střele na branku poletí puk jinam než jste zvyklí.
Zahnutí čepele je označováno různým označením a každá značka jináč. Nejrozšířenější zahnutí které používá většina hráčů jsou Bauer P92, CCM P29. Pro porovnání je přiložena tabulka.
4. Tvrdost hokejky (flex)
Tvrdost hokejky ovlivňuje její pružnost. Pokud budete mít tvrdou hokejku budou vás z ní bolet ruce a od měkké budou odskakovat puky. Nejvíce používanou tvrdostí je flex 85 (87) ale je to velice individuální a každý si musí vyzkoušet jaká tvrdost mu sedí. Pokud však máte hbité prsty, měkčí hokejka je pro vás lepší varianta. Bude vás nutit hrát si s pukem.
Pozor, pokud hokejku zkrátíte tak bude tvrdší.
Tvrdost hokejky je vždy označena na holi každé hokejky a na e-shopu je značena v názvu flex 87 (Kompozitová hokejka Bauer Supreme S160 grip flex 87 sr senior).
Pro lepší orientaci můžete použít tabulku.
5. Materiál
Hokejky můžete vybírat buďto dřevěné nebo kompozitové.
Hlavní výhodou dřevěných hokejek je jejich nižší cena, proto jsou hokejky oblíbené pro občasnou hru na zamrzlém rybníku. Nevýhodou je jejich váha, dřevo nasává vlhkost a menší odolnost při střelbě.
V současnosti nejrozšířenější hokejky. Jejich výhodou je nižší váha a větší odolnost a pružnost při střelbě. Nevýhodou je menší odolnost při seknutí od protihráče.
Pokud hrajete třeba městskou ligu nebo jen s kamarády v zimě pravidelně navštěvujete rybník, vyplatí se vám zakoupit levnější kompozitovou hůl. Cenově v rozmezí cca 1000 - 2500 kč. Paradoxně tyto hokejky můžou i déle vydržet.
Pro profesionální hráče a náročné amatéry jsou určeny dražší kompozitové hokejky. Jsou lehčí a mají lepší vlastnosti.