Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá 8-17, So 8-11)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Shop Roku 2022

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Hokej
  4. Jak vybrat hokejku na hokej
17.01.2019
Hokej

Jak vybrat hokejku na hokej

Zvolení správné hokejky je bezesporu jedna z nejdůležitějších věcí pro každého hokejistu. I ten nejlepší hokejista musí mít správně zvolenu hokejku aby mohl ovládat puk jak potřebuje.

 

Základ při výběru hokejky

  1. Strana hokejky
  2. Délka hokejky
  3. Zahnutí čepele
  4. Tvrdost hokejky
  5. Materiál

 

1. Strana hokejky

Jako první a nejdůležitější co je potřeba si určit je strana zahnutí čepele. Stranu určíte podle toho jakou ruku máte při držení hokejky níže, pokud máte níže levou ruku volte "levá", pokud pravou volte "pravá".

 

2. Délka hokejky

Dalším důležitým aspektem je délka hokejky. Obecně platí že délka hokejky by měla být pod bradu hokejisty pokud stojí na bruslích a nebo pod nos pokud je bez bruslí.

Kratší nebo delší hokejka je potom na individuální potřebě každého hráče.

 

3. Zahnutí čepele

Každá hokejka má různé zahnutí čepele, pokud jste zvyklí na nějaké zahnutí tak jiné pro vás bude znamenat problém při nahrávkách a při střele na branku poletí puk jinam než jste zvyklí.

Zahnutí čepele je označováno různým označením a každá značka jináč. Nejrozšířenější zahnutí které používá většina hráčů jsou Bauer P92, CCM P29. Pro porovnání je přiložena tabulka.

srovnávací tabulka čepelí hokejek bauer, ccm, winnwell, easton, fischer warrior 

4. Tvrdost hokejky (flex)

Tvrdost hokejky ovlivňuje její pružnost. Pokud budete mít tvrdou hokejku budou vás z ní bolet ruce a od měkké budou odskakovat puky. Nejvíce používanou tvrdostí je flex 85 (87) ale je to velice individuální a každý si musí vyzkoušet jaká tvrdost mu sedí. Pokud však máte hbité prsty, měkčí hokejka je pro vás lepší varianta. Bude vás nutit hrát si s pukem.

Pozor, pokud hokejku zkrátíte tak bude tvrdší.

Tvrdost hokejky je vždy označena na holi každé hokejky a na e-shopu je značena v názvu flex 87 (Kompozitová hokejka Bauer Supreme S160 grip flex 87 sr senior).  

Pro lepší orientaci můžete použít tabulku.

Tabulka tvrdosti hokejové kompozitové hokejky

 

 5. Materiál

Hokejky můžete vybírat buďto dřevěné nebo kompozitové.

Dřevěné hokejky

Hlavní výhodou dřevěných hokejek je jejich nižší cena, proto jsou hokejky oblíbené pro občasnou hru na zamrzlém rybníku. Nevýhodou je jejich váha, dřevo nasává vlhkost a menší odolnost při střelbě.

Kompozitové hokejky

V současnosti nejrozšířenější hokejky. Jejich výhodou je nižší váha a větší odolnost a pružnost při střelbě. Nevýhodou je menší odolnost při seknutí od protihráče.

Pokud hrajete třeba městskou ligu nebo jen s kamarády v zimě pravidelně navštěvujete rybník, vyplatí se vám zakoupit levnější kompozitovou hůl. Cenově v rozmezí cca 1000 - 2500 kč. Paradoxně tyto hokejky můžou i déle vydržet.

Pro profesionální hráče a náročné amatéry jsou určeny dražší kompozitové hokejky. Jsou lehčí a mají lepší vlastnosti.

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Cyklistické novinky do e-mailu
Mějte aktuální informace o novinkách a akcích ze světa cyklistiky.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz