Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá 8-17, So 8-11)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Shop Roku 2022

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jízdní kola
  4. Jakou vybrat koncovku rámu.
04.06.2019
Jízdní kola

Jakou vybrat koncovku rámu.

Koncovka (patka) rámu je nedílnou součástí kola, slouží k uchycení přehazovačky na rám kola. Patky rámu jsou vytvořeny tak, aby se v případě nehody zdeformovaly nebo zlomily a aby nedošlo k poškození rámu vašeho kola. 

Koncovky jsou vyrobeny z hliníku a tvrdost materiálu odpovídá úrovni, která zajišťuje, aby vnější síly nebo nárazy neprostoupily koncovkou a neponičily zadní část rámu. 

 

Správné usazení koncovky

Pro správnou funkčnost přehazovačky by neměla být koncovka nijak ohnutá či naprasklá. Bude-li trochu ohnutá je možnost ji narovnat ale je potřeba opatrně, může dojít k prasknutí nebo k ještě větší deformaci. Každým takovýmto rovnáním dochází k měknutí koncovky a větší pravděpodobností prasknutí za jízdy a tím zničení i přehazovačky

.

Správná montáž koncovky rámu jízdního kola

Příčiny poškození patky rámu 

Příčin může být hned několik, asi nejčastější bývá špatné přehození kdy při řazení jiné převodu nezvolníte sílu šlapání a v okamžiku kdy řetěz přeskakuje zaberete.  

Velmi častou chybou bývá špatně seřízená přehazovačka a při silnějším záběru se řetěz zachytí o zuby pastorku (kolečka) a namotá přehazovačku. K tomuto případu může dojít i když opřete kolo o přehazovačku při skladování nebo přepravě či havárii.  

Další příčinou bývá poškozený článek řetězu. Nejlepší prevencí je mít kolo vždy správně seřízené, pokud si kolo nejste schopni sami odservisovat je nejlepší navštívit odborný servis

 

Servis 

V případě že dojde k prasknutí či ohnutí patky je potřeba vybrat správný tvar. Existuje mnoho různých modelů rámových koncovek. To je způsobeno tím, že design koncovky souvisí s tvarem rámu v místě kam se montuje přehazovačka.  

Vždy vybírejte koncovku podle tvaru rámuNaše nabídka koncovek. V případě že nenajdete požadovanou koncovku neváhejte nás kontaktovat. Nezapomeňte zkontrolovat i stav přehazovačky. 

Při výběru správné koncovky rámu může pomoci i seznam vyráběných koncovek , zde najdete i obrázky ve skutečné velikosti. Zadejte značku kola a vyběhne vám seznam koncovek které daná značka používala na svých kolech. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Cyklistické novinky do e-mailu
Mějte aktuální informace o novinkách a akcích ze světa cyklistiky.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz