Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá 8-17, So 8-11)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Shop Roku 2022

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jízdní kola
  4. Jak vybrat velikost kola – tabulky velikostí kol a rámů
09.11.2021
Jízdní kola

Jak vybrat velikost kola – tabulky velikostí kol a rámů

Správná velikost je jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru jízdního kola. Příliš velké nebo malé kolo se totiž může negativně podepsat nejen na pocitu z jízdy, ale i na vašem zdraví. Neriskujte bolesti krční páteře, hlavy, kloubů či jiných částí těla. A podívejte se, jak vybrat velikost kola. Ať už přímo pro vás, nebo třeba pro vaše dítě.

 

Velikost kola podle výšky postavy

Ujasněme si hned na začátek základní rozdělení velikostí podle výšky, ať jste v obraze, až o nich budeme v další části článku mluvit. Jaké existují velikosti kol?

 

Tabulka velikosti kol podle výšky

Jakou vybrat velikost kola

 

12" + odrážedla90–110 cm
16"100–125 cm
20"115–135 cm
24"120–155 cm
26"130–175 cm
27,5"155–200 cm
28"155–200 cm
29"165–200 cm

 

 

Jak vybrat velikost kola pro dítě

Při výběru dětského kola je třeba být obzvlášť pečlivý a průběžně kolo měnit podle toho, jak malý cyklista roste. Jinak hrozí, že si kvůli nepohodlí k jízdě na kole již v tomto věku vytvoří špatný vztah, který může přetrvat až do dospělosti.

Tabulka velikosti kol pro děti

12" + odrážedla90–110 cm
16"100–125 cm
20"115–135 cm
24"120–155 cm
26"130–170 cm
27,5"155–175cm

 

Nejprve svému dítěti pořiďte odrážedlo, na kterém naučí držet rovnováhu. Následně doporučujeme kolo 12 palců nebo 16 palců – záleží na výšce vašeho caparta. Kola totiž mají balanční kolečka, což je ideální pro první jízdy, kdy děti ještě nemají stabilitu při šlapání. Po navýšení centimetrů i zkušeností by měla následovat kola 20 palců a 24 palců. Ta jim určitě několik let vydrží. 

Pro starší děti jsou určena 26 palcová kola s menším rámem.

Jednotlivé velikosti dětských kol není dobré přeskakovat, protože dítě se na velkém kole necítí dobře, ovládání pro něj není snadné a jízda se tím pádem stává spíše trestem než zábavou. Pokud dítě ještě nezvládá techniku jízdy, vybírejte velikost vždy tak, aby dítě dostalo na zem.

 

Jak vybrat velikost kola pro dospělého

Při výběru správné velikosti kola pro dospělého je nutné kromě výšky jezdce brát v potaz také preferovaný povrch, na kterém plánujete nejčastěji jezdit. Každý typ kol je vhodný pro jiné účely a jejich doporučená velikost se v návaznosti na výšku postavy může lišit. Proto si nejprve vyberte vhodný typ kola a teprve poté ideální velikost. Potřebujete poradit? Rádi vám pomůžeme – a to jak osobně na prodejně, tak i po telefonu. Anebo prostřednictvím článku Jak vybrat jízdní kolo

 

Jak vybrat velikost rámu kola

Často se stává, že po zjištění vhodného typu kola a správné velikosti máte na výběr ještě z několika výšek rámu. Tak si pojďme vysvětlit, jak si zvolíte opravdu po všech stránkách ideální kolo.

Velikost (výška) rámu jízdního kola je délka sedlové trubky od prostředku šlapacího středu po vršek rámu. Udává se v palcích nebo centimetrech (často i v milimetrech). Výrobci někdy velikosti značí v písmenech jako S, M, L nebo XL a podobně, ale u různých značek se mohou lišit, takže vždy je důležité číslo.

Správnou velikost rámu můžete určit dvěma způsoby. 

 

Tabulka velikosti rámu kola podle výšky postavy

Jste na rozmezí dvou velikostí? Rozhodněte se podle vašeho stylu jízdy. Pokud preferujete sportovní jízdu, zvolte menší velikost. Jestli si raději užíváte výletní jízdu, vyberte spíše větší rám.

Velikost rámu jízdního kola

 

Tabulka velikosti rámu kola podle výšky rozkroku

Obecně platí, že cyklista stojící obkročmo nad kolem by měl mít horní rámovou trubku asi 5 cm pod rozkrokem. Změřte výšku svého rozkroku v cyklistickém oblečení nebo ve spodním prádle. Postavte se za tímto účelem zpříma a změřte délku od podlahy až k rozkroku. Zjištěnou délku v centimetrech jednoduše vynásobte následujícími hodnotami:

Silniční kolo: výška rozkroku × 0.66

Krosové kolo: výška rozkroku × 0.62

Horské kolo: výška rozkroku × 0.57 

Výška postavy

Potřebujete poradit?

Teď už víte, jaká velikost kola a rámu pro vás bude optimální. Potřebujete poradit s typem kola? Vše potřebné najdete v tomto přehledném článku. Zajímá vás ještě něco jiného? Kontaktujte nás. Rádi vám osobně, telefonicky nebo po e-mailu zodpovíme všechny vaše dotazy.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Cyklistické novinky do e-mailu
Mějte aktuální informace o novinkách a akcích ze světa cyklistiky.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz